Bugun...Yeni sınav sistemi neler getiriyor ?
Tarih: 09-11-2017 16:18:08 + -


Liselere girişte açıklanan yeni sınav sisteminin neler getirdiğini anlatan Altınyaka Koleji Kurucusu Evliya Baki "Liselere girişte adres sistemine dayalı yeni modelin, olumlu ve olumsuz yanlarının olduğu ve zamanla değişime uğramasının kaçınılmaz olduğu bir gerçektir" dedi.

facebook-paylas
Tarih: 09-11-2017 16:18

Yeni sınav sistemi neler getiriyor ?

 

 

Başarılı bir denge

Yeni sistemi değerlendiren Altınyaka Koleji Kurucusu Evliya Baki şu ifadelerde bulundu: "Açıklanan modelde kısaca  "evine en yakın okula yerleştirme" diye adlandırdığımız sistem, ufak mahalli çaplı eğitim bölgeleri oluşturacağını ve bu bölgeler de yeteri kadar nitelikli okullar (Anadolu liseleri, Fen liseleri)  ve yeteri kadar öğrenci yerleştirilmesi elde edinildiğinde ve nitelikli okullara daha fazla öğrenci yerleştirildiğinde, eğitim öğretime yeni nitelikli okullar kazandırıldığında, evine en yakin okula yerleştirilme konsepti çocuklarımız ve ailelerimiz için çok uygun bir sistem olacaktır. Soru sayısının 60 soru olması ve sınav süresinin 90 dakika olması soru/saat dengesi açısından başarılı bir denge ve adrese dayalı yerleştirme de öğrencilerimizin 5 tercih hakkının olması olumlu bir tavır olarak değerlendirebilir. Sınav müfredatının 6.7.ve 8.sınıf konularından olması ve adrese dayalı yerleştirmede okul başarı puanının önemli hale gelmesi, her dersin önemini arttırarak, okul müfredatının ve dersi derste öğrenmenin önemini kuşkusuz arttırmıştır. Çocuklarımızın ve ailelerimizin eğilimini okula ve okuldaki eğitime yönlendirmesi, başarı yolunda çok önemli bir adım olacaktır"

 

Eğitim ve fırsat eşitliğindeki zararı

 Altınyaka Koleji Kurucusu Evliya Baki konuşmasını şu sözlerle sürdürdü "Yaklaşık 1 milyon 200 bin öğrencinin bir üst kademeye geçmesinde, bir merkezi ve ölçme sınavının yapılmaması düşünülemezdi. Fakat bu sınavın isteğe bağlı olması çocuklar üzerinde olumlu bir hava yaratsa da, mutlak bir çoğunluk bu sınava girecektir. Yaklaşık 100 bin öğrencinin nitelikli okullara (Anadolu ve Fen liseleri) yerleştirilmesinden sonra neredeyse 1 milyon 100 bin öğrenci adrese dayalı sisteme göre en yakın okullara yerleştirilecek. Bu yerleştirmelerde doğabilecek sorunlar ve mevcut okulların nitelikli - niteliksiz olarak ayrılması ve nitelikli okulların sayısının toplam sınava giren öğrenci sayısının %10 kadarına yetiyor olması, adrese dayalı sistemde nitelikli okulların etrafında gereksiz bir emlak piyasasının artışının önünü açacağını, köy mecralarındaki okul sayılarının ve çeşitlerinin yeterli olmamasından, bu tip yerlerin kısmen de olsa bu sistemde bir adım geriden geleceğini ve bu durumun eğitim de fırsat eşitliğine zarar vereceğini, bu sisteminde ilerleyen zamanlarda eklenti yapılacak yerlerinin olduğunu şimdiden bizlere işaret etmektedir. Kıymetli veli ve öğrencilerime şimdiden yeni sistemin hayırlı olmasını diliyorum"


Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EĞİTİM Haberleri

YUKARI