Bugun...Ünsal'ın okul sorunu çözülüyor
Tarih: 29-05-2017 18:29:37 + -


Dönemimde Kepez’e 80 okul binası inşa edildiğini hatırlatan Başkan Hakan Tütüncü, Ünsal Mahallesi’ne ihtiyaç duyulan okulun yapılması için de çalışma başlattıklarını söyledi.

facebook-paylas
Tarih: 29-05-2017 18:29

Ünsal'ın okul sorunu çözülüyor

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü döneminde yapılan kat artışı sonrası Ünsal Mahallesi’nde gecekonduların yerine imara uygun çok katlı konutlar inşa edildi. Konut dönüşümünün ardında da mahallenin nüfusu arttı.


Yaşanan nüfus artışı karşısında ise ilkokul ve ortaokul olarak hizmet veren mahallenin tek okulu, ihtiyacı karşılayamaz hale geldi. Mahalle Muhtarı Nazmi Cabadak, öncülüğünde veliler bölgeye yeni okul binası yapılması için çalışma başlattı. Ancak bölgedeki iki okul arsasında yaşanan mülkiyet sıkıntısı yeni okulun yapılmasını zorlaştırıyordu. Okul arsalarındaki mülkiyet sorununun çözümünde ise devreye, ilçesine okul yapılmasına yüzde yüz destek veren Başkan Hakan Tütüncü girdi.
Tütüncü, Ünsal Ortaokulu’nun aile birliği toplantısına katılarak, velileri talep ettikleri yeni okul binasının yapımıyla ilgili bilgilendirdi.

Başkan Hakan Tütüncü,  yaptığı konuşmada Kepez’in muhtelif mahallelerine 80’den fazla okul yapılmasını sağlamış bir belediye başkanı olduğuna işaret ederek, “Belediye olarak eğitime büyük destek veriyoruz ve yeni okul binalarının yapılmasının önünü de açıyoruz.” dedi.

Nüfus arttı, yeni okula ihtiyaç var 

Göreve geldiği 2009’da Ünsal Mahallesi’nde, şimdiki katlı binaların hiç birinin olmadığını anımsatan Başkan Hakan Tütüncü, “ O yıl bölgede gecekondular vardı.  Gecekonduları, kat artışı vererek, imara uygun konutlara dönüştürdüğümüz andan itibaren de nüfus sayısında ciddi bir artış oldu. Nüfus artışı yeni okul binası ihtiyacını da beraberinde getirdi. Okulun arazisinin içerisine yeni bir bina eklendi. Ama bu bina da yeterli gelmedi.” diye konuştu.

Okul arazisindeki soruna çare bulundu 

Mahallede yeni bir okul binasına ihtiyaç duyulduğuna işaret eden Tütüncü, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mevcut okul binası arazisinin dışındaki başka bir okul arazisinde çok fazla mülkiyet sorunu var.  Yüzlerce maliki olan bir arazi.  Milli Eğitim Bakanlığı, bu arazileri kamulaştıracak ama kamulaştırma çok uzun sürüyor. Bu nedenle mevcut okulun bahçesinin içerisine yeni bir bina yaptıralım, dedik ama bu arazide de mülkiyet sorunları var. Muhtar Nazmi Cabadak’ın, yeni okul talebi karşısında bürokratlarım arazinin mülkiyet sorununun çözümü çalışması başlattı. Çalışma sonunda sorunun çözümü için bir çare bulduk. Çare şu: Arazideki Vakıf hisselerini Hazine arazileri ile takas ederek mülkiyet problemini çözeceğiz. Çözdükten sonra okulun inşasını başlatacağız. Ama bu çok çabuk olacak bir iş değil. En kısa zamanda 2018 yılının içerisinde mülkiyet problemini çözüp yeni okulun temelini atacağımızı düşünüyorum.”

Tütüncü döneminde Kepez’e 80 okul 

Tütüncü, devletin okul arsasında mülkiyet sıkıntısı olması halinde oraya okul yapamadığının altını çizerek, şunları kaydetti:
“Dönemimde Kepez’e inşa edilen 80 okul arazisinin önemli bir kısmında mülkiyet sıkıntısı vardı. Bu problemleri çözerek, yeni okulları yaptırdık. En çok okul Kepez ilçesine yapılıyor. Neden?  Okul arazilerindeki mülkiyet problemlerini en çok Kepez Belediyesi çözdüğü için. Allah’ın izniyle Ünsal Ortaokul’u arazisindeki mülkiyet problemini de çözeceğiz.”

Tütüncü,  konuşmasını “bu okul ya yapılacak ya yapılacak.” diyerek tamamladı.

 


Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EĞİTİM Haberleri

YUKARI