Bugun...Salı Grubu’nda gündem siyaset oldu
Tarih: 04-10-2017 10:21:47 + -


Salı Sanayici ve İşadamları Grubu'na (Salı Grubu) konuk olan Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal , bütün meselenin siyasetin etrafında şekillendiğini ifade ederek, Uysal Türkiye’nin gerçek gündemini yaşayamayan bir ülkeye dönüştüğünü söyledi. Uysal , “Demokrasi ve adalet yeniden bir milli güvenlik şemsiyesi haline getirilmelidir” dedi.

facebook-paylas
Tarih: 04-10-2017 10:21

Salı Grubu’nda gündem siyaset oldu

 

DİN TEMELLİ SİYASET VURGUSU
Salı Grubu'nun haftalık olağan toplantısı , Grup Başkanı Muharrem Koç moderatörlüğünde Antalya Tenis ve İhtisas Kulubü'nde yapıldı. Bu haftanın konuğu  Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal  oldu. “Türk Siyasetinin Değişen Dinamikleri” başlığı altından dünden bugüne merkez sağ siyasetin geçirdiği evrelerden bahseden Uysal, etnik ve dini temelli siyasetin merkez sağı yok etmeye çalıştığını belirtti.
“TÜRKİYE TIKANMA NOKTASINDADIR”
Türkiye’nin üreten bir Türkiye olmasını değil dışa bağımlı bir ülke olmasının istendiğine değinen Uysal, “Bütün mesele siyasetin etrafında şekilleniyor. Ama bizler şu an gerçek gündemini tartışmayan bir ülkeyiz. Kendi kaderini kendimizin tayin etme hakkı elimizden alınmaya çalışılıyor. Hakim siyasal iktidarla Türkiye’nin  bir tıkanma noktasına geldiği aşikardır” dedi.
“DEMOKRATİK DERİNLİK ŞART”
Değişimi siyasetten başlatma meselesinin altını çizen Başkan Uysal, “Demokrasimizin kendine bir derinlik katması gerekiyor. Demokrat parti çok köklü bir geleneğin partisidir. Türkiye darbeler ara dönemler yaşadı en son 15 Temmuz kara bir leke olarak tarihe geçti. Böyle bir sürecin içinde her şeye rağmen kurumlara dayalı hukuk çerçevesi içerisinde partimizin aldığı önemli mesafeler var. Ama bununla yetinemeyiz” diye konuştu.
“15 YILDIR KOLAY SİYASET YAPILIYOR”
Uysal, değerler üzerinden bir kutuplaşma yaşanan bir sürecin içinden geçildiğine değinerek,  “Kutuplaşma üzerine siyaseti kolay siyaset olarak tanımlıyorum.15 yıldır iktidarı ile muhalefeti ile bugünlere kadar geldik. Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada bir idrak tazelemesi yaparak kendisine yeni bir boyut katması gereken bir eşikteyiz.  Mesuliyet sorumluluk sadece siyasi partilerden ibaret değildir. Basını ile üniversiteleri ile referandum sonrası kuvvetler ayrılığı ilkesinin silikleştiği bir dönemdeyiz” dedi.
“KİŞİ ÇIKARLARIMI DEVLET ÇIKARLARI MI?”
Bir sabah kalktığımızda “TEOG’u kaldırıyorum” diyen bir zihniyetle yerleşik devlet nizamına ters bir dönemden geçildiğine vurgu yapan Uysal, “Milli güvenlik sahamızdan başlayarak kişisel öncelikle mi devletin öncelikleri ile mi karar verilip verilmediği noktasında açıkçası bizler de kamuoyunda da soru işaretlerimiz var. Türkiye demokratik kurumlarının derinliğini kaybettiğini hepimiz biliyoruz.Bu açıdan 16 Nisan referandumu önemli aks değişikliğine neden oldu. Genel hakim görüntü negatif bir selasyondur olumsuz nitelikler toplumun her noktasında ön plana çıkmıştır” diye konuştu. 
“TC UZLAŞMA NOKTASIDIR”
Ekonomiden eğitime dış politikaya  Kuzey Irak’daki referanduma her konuda  zorlu bir süreç yaşandığına değinen Uysal, “Bugün demokrasi insan hakları özgürlükler  gibi evrensel değerleri de yedeğine alarak bölgeye müdahaleler söz konusudur. Batı dünyasının dayattığı alt kimlik çatışmaları ile Orta Doğu etnik kamplaşma ile bölgenin kendi enerjisini de tükettiğini görüyoruz. TC doğu batı arasındaki önemli bir uzlaşma noktasıdır. Üreten Türkiye hayalimizde bugün sorunlar vardır” dedi. 
“YANLIŞ ADIMLAR KATMERLİ SONUÇLAR”
Siyaset 242 bin metrekare ekilebilir arazisi olan Türkiye’nin 2016 yılında 1.5 milyon tın pamuk ihtiyacının 820 bin tonunu dışarıdan aldığına dikkat çekti. Uysal, “Tarım dışarıya bağımlı bir hale getirilmeye çalışılıyor. Attığımız yanlış adımların katmerli sonuçları ortadadır. İktidar bugün fiilen muhalefeti yasaklı haline getirmiştir.  Eğitim ve kültür konusunda sınıfta kalmıştır. Ortak değerlerimizi rekabet unsuru haline getirdik bu yanlış” diye konuştu.
DP’DE YENİ YAPILANMA
Demokrat Parti’nin köklü geleneğinden referans alarak kadın genç odaklı yeni bir parti yapılanması inşa etmeye çalıştıklarının altını çizen Başkan Uysal, “2019 yılı çok mühimdir. Referanduma bağlı karşı cepheler bir araya gelmek zorunda” diye konuştu. Grup Başkanı Koç ise merkez sağın DP’nin önemli bir simge partisi olduğunu belirterek, günün asına Başkan Uysal’a bir plaket takdim etti. Uysal, katılımcıların konu ile ilgili sorularını da yanıtladı.  
 
 
 
 
 


Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

YUKARI