Bugun..."Piyasalarda yangın var"
Tarih: 27-06-2016 11:57:17 + -


Antalya Ticaret Borsası (ATB) ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu ile Türkiye İş Kurumu'nun Mart 2015-2016 verileriyle hazırlanan "İstihdam İzleme Bülteni"ne ilişkin değerlendirmede bulundu.

facebook-paylas
Tarih: 27-06-2016 11:57YAZIN ETKİLERİNİ HENÜZ GÖRMEDİK
Türkiye'nin en önemli sorunları arasında yer alan, turizmin aldığı yarayla daha da derinleşen işsizliğe dikkat çeken Çandır, işsizlik ödeneğine başvurularındaki artışa vurgu yaptı. Antalya'da son 1 yılda sigortalı çalışan  sayısının 20 bin civarında azaldığını bildiren Ali Çandır, Antalya'da Mart ayında yaklaşık 5 bin kişinin işsizlik ödeneği alabilmek için başvuruda bulunduğunu belirtti. Çandır, "Geçen yılın aynı ayına göre işsizlik ödeneğine başvuru sayısında yüzde 80'e yakın artış görülmüştür. Aynı yönlü ve şiddetteki artışı Burdur ve Isparta'da da izlemek mümkün. Türkiye ortalamalarının çok üzerinde olan bu başvurular bölgemizdeki istidam piyasalarında alarm zillerinin çaldığına işaret ediyor" diye konuştu. Çandır, Batı Akdeniz'de işsizlik ödeneğinden yararlanan sayısının da bir  önceki yıla göre arttığını belirterek, "Bu durum piyasanın ancak tesellisi olmakta" dedi. Çandır, yaşanan krizin turizmdeki istihdama etkisinin yaz aylarında kendini göstereceğini belirterek, bu konuda önlem alınmasının zorunlu olduğunu vurguladı. Çandır, turizmin istihdam kapasitesine dikkat çekerken, "Binlerce kişinin umudu turizmin yeniden canlanmasıdır. Potansiyelimizi iyi değerlendirelim, sektör yeniden canlansın" dedi.
ÇİFTÇİ SAYIMIZ AZALDI
Türkiye'nin yaş sebze meyve deposu olarak nitelendirilen, ekonomisinin önemli bölümü tarıma dayalı olan Antalya'da çiftçi sayısının geçtiğimiz 1 yılda yüzde 10 azaldığını bildiren Ali Çandır, "Tarım kenti Antalya'da çiftçi sayımız her geçen gün azalıyor. Bu geleceğimiz için kaygı verici bir durum. Son bir yılda Antalya'da yaklaşık 4 bin 800 çiftçi faaliyetini sonlandırırken, geçtiğimiz yıl 45 bine yaklaşan çiftçi sayısı bu yıl 39 bine kadar geriledi. Çifti saysındaki azalma Burdur'da 1074, Isparta ise 784 olarak gerçekleşti" dedi.
ÇALIŞAN KAMUYA YÖNELDİ
Batı Akdeniz'de çiftçi sayısı gerilerken kamuda çalışan sayısında hem aylık hem de yıllık bazda artış olduğunu kaydeden Ali Çandır, şu değerlendirme bulundu:
"Bunun anlamı bireylerin çoğunluğunda mevsimlik kazanç ve risklerden sıyrılıp, sırtını devlete dayama düşüncesinin hakim olduğu gerçeğidir. Kamu çalışanı sayısı Türkiye genelinde Mart 2016’da geçen yılın aynı dönemine göre 142 bin (yüzde 4,9), geçen aya göre 9 bin 456 artmıştır. Isparta kamu çalışanı sayısı en fazla artan 2., Antalya 6. kent olmuştur. Antalya'da Mart 2015'te 68 bin civarında olan kamu çalışanı sayısı bir yıllık süre içerisinde 5 bine yakın artış göstererek 73 bine yaklaşmıştır."
ESNAF DA BIRAKTI
Ali Çandır, Batı Akdeniz'de bir yılda esnaf sayısındaki azalmaya da dikkat çekti. 2 milyon esnafın bulunduğu ülkemizde son 1 yılda 90 bin esnaf kepenk kapatırken, 90 bine yakın esnafın faaliyet gösterdiği Antalya'da aynı dönemde 5 bin esnafın faaliyetini durdurduğunu kaydeden Çandır, "Bu hafife alınacak bir durum değil. Son 1 yılda 6 bin 700 esnafımızın faaliyetini sonlandırdığı Batı Akdeniz'e özel bir yaklaşımın sergilenmesi artık zorunludur" dedi.
REÇETEMİZDE TARIM OLMALI
Ali Çandır, istihdam yapısı tarımdan uzaklaşan, hızla kamu ve ticarete yönelen Antalya'nın, işsizlik ödeneğine başvuru ve ödenekten yararlanmadaki artışta ilk sıralarda yer almasının kentin ekonomi politikalarının yeniden gözden geçirilmesini zorunlu hale getirdiğini söyledi. Çandır, çiftçiyi toprağında tarım sigorta uygulamalarının düzenlenmesi ve iyileştirilmesinin tutacağını kaydederken, "Her geçen gün kazancı azalan ve maliyetleri artan çiftçimiz, yapılaşmadaki yüksek getirilerin de cazibesiyle toprağını imara teslim etmekte, kendini de başka alanlara yönlendirmektedir" diye konuştu.  Memuriyetin sabit getirisinin de tarımdan kaçışta etkili olduğunu söyleyen Çandır, "Daha fazla işsizimizin olmasını istemiyorsak reçetemizde tarım yer almalı. Tarımı girdi olarak kullanan, sanayi ile desteklenen bir  politika sepeti, verimli toprağımızın betona dönüşmesine engel olacaktır. Bu da önce üreticimizin sonra tüketicimizin yüzünü güldürecektir" dedi.


Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

YUKARI