Bugun...Komisyoncu fikir değiştirdi
Tarih: 21-06-2017 11:01:34 + -


Daha önce Serik Yıkarıkocayatak’a taşınmaya sıcak bakmayan Toptancı Hal Komisyoncuları, fikir kendi aralarında imza topladı. Dernek Başkanı Nevzat Akcan, “Mevcut Hal yetersiz kalıyordu. Üretimin merkezi Aksu ve Serik’e taşınmak, sektörün tüm unsurlarını memnun edecektir” dedi.

facebook-paylas
Tarih: 21-06-2017 11:01

Komisyoncu fikir değiştirdi

 Antalya Toptancı Hali’nin, Serik’in Yukarıkocayatak’a taşınması ile ilgili, Toptancı Hal’deki komisyoncu esnafı karar değiştirdi. Daha önce yapılan ankette Hal’in taşınmasına karşı çıkan esnaf, kendi arasında imza toplayarak karar değiştirdiğini belirtti.

778 İŞYERİ VAR

Toptancı Hal Komisyoncuları Derneği’nde bir basın toplantısı düzenleyen Dernek Başkanı Nevzat Akcan, mevcut Hal’in yetersiz olduğunu, bu nedenle değişim istediklerini belirtti.  1996 yılında taşındıkları mevcut Hal’in artık ihtiyaçlara karşılık veremez hale geldiğini belirten Akcan, “400 dönümlük alan üzerinde 389 tüccar, 144 komisyoncu, 96 zirai ilaç ve tarımsal malzeme bayii, 149 adet de diğer esnaflardan oluşan toplam 778 işyerinden ibarettir. Antalya’da 23 adet yaş sebze ve meyve toptancı Hal’i mevcut. Mevcut Hal yetersiz kaldığı için Serik Hali ile birleştirilmesi gündeme gelmiştir. Bu nedenle Büyükşehir Belediyesi Hal’in taşınmasını 1 yıl önce gündeme getirdi. Yapılan istişareler sonucunda, yasanın öngördüğü yüzde 50’lik bir bölümün esnafa satılması, kalan kısmın ise aynı şekilde faaliyetine devam etmesi kararı bu doğrultuda çalışma yapılmaktadır. Ancak yapılan gözlemlerimize göre, bu durum da olumsuzlukla sonuçlanacaktır” dedi.

50 YIL HİZMET VERMELİ

Antalya Toptancı Hal Komisyoncuları ile ilaç ve tarımsal malzeme bayi esnafı olarak Hal’in 75 Bin metrekarelik Etiler Mahallesi’ndeki eski alanından, 400 Bin metrekarelik mevcut alana taşınarak ancak 20 yıl hizmet verebildiğine dikkat çeken Toptancı Hal Komisyoncuları Derneği Başkanı Nevzat Akcan şunları söyledi: “Geçmişten örnek alınarak, teknoloji çağına uygun en azından 50 yıl hizmet verebilecek kapasitede bir ortamda, koordinasyon içerisinde bir Hal’in yapılarak, tüm proje ve çalışmaların şeffaf bir şekilde yapılmasını talep ediyoruz. Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı projenin doğruluğuna inanıp Serik Hali ile birleşmenin faydalı olacağını düşünüyoruz”.

ÜRETİM NEREDEYSE ORADAYIZ

Daha önce Toptancı Hal esnafının bu birleşmeye karşı çıktığını belirten Akcan, “Esnafımıza konuyla ilgili bilgiler vererek kendilerini ikna ettik. 144 komisyoncu var. 10 dükkan boş. 14 dükkan sahibi mevcut yerinde kalmak isterken. 120 komisyoncu gitmek için dilekçe verdi ve bu dilekçeler Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e iletildi” ifadelerini kullandı. Toplantıda konuşan komisyoncu ve üretici İşadamı İsmail Erten ise, Muratpaşa’dan imar geçtiği için tarımsal üretimin Serik ve Aksu’ya kaydığını belirterek, “Üretim neredeyse komisyoncu ve tüccarın orada olması gerekiyor. Dolayısıyla Yukarıkocayatak’ta hazırlanan projeyi destekliyoruz” şeklinde konuştu. Komisyoncu Selahattin Yılmaz da, sadece komisyoncuların değil, üretici ve müstahsillerin de bu olaya sıcak baktığını belirtti.


Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
YUKARI