Bugun..."Kırcami örnek olacak"
Tarih: 20-07-2016 11:26:03 + -


Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, sıfırdan bir kentin inşa edileceği, bin 481 futbol sahası büyüklüğünde, 9 mahalleyi içine alan Kırcami’nin imar planı sürecinin tamamlanmasının ardından “Kırcami’de örnek bir kent bölgesi oluşacak. Hep birlikte gurur duyacağımız bir kent dokusunun oluşacağına inanıyorum” dedi.

facebook-paylas
Tarih: 20-07-2016 11:26


 

 

Oybirliği ile

Muratpaşa’da ilçenin tam merkezinde Doğuyaka, Topçular, Mehmetçik, Güzeloluk, Zümrütova, Yeşilova, Kırcami'nin tamamı, Fener ile Çağlayan Mahalleleri’nin belli bölümlerini içine alan ve 30 yıldır imar sorunlarıyla boğuşan Kırcami için son karar Antalya Büyükşehir Meclisi’nde tüm meclis üyelerinin oybirliğiyle verildi. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal koordinasyonunda hazırlanan Kırcami’nin uygulama ölçeğindeki imar planlarına yönelik itirazlarca Meclisçe reddedildi.

 

30 yıllık geçmişe sahip

Alınan ret kararıyla bin 481 futbol sahası büyüklüğündeki Kırcami bölgesinin imar plan süreci tamamlanırken Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, bölge için çok uzun süreçlerin işlediğini ama artık son aşamaya gelindiğini söyledi. “30 yıl kent gündemini, bölge insanlarını meşgul etmiş, oradaki hak sahiplerini beklenti içinde tutmuş bir konuydu” diyen Başkan Uysal, Antalya’nın kentleşmesi için bölgenin alt ve üst kısımları imar açılırken Kırcamii’nin tarım alanı olarak kullanılmasının mümkün olunmadığı bir aşamaya gelindiğini aktardı.

 

Revizyon planlar

Bu süreç içinde Kırcami imar planlarını kronik bir sorun haline geldiğinin altını çizen Başkan Uysal, “Bu kronik sorunda adım adamı son halkaya gelindi” dedi. Planlama sürecinde özellikle yapılan planlara karşı açılan davalarda bilirkişilerin ortaya koyduğu çekinceleri revizyon planlarla gidermeye çalışırken yaşadıklarına dikkat çeken Başkan Uysal, “Eğer bu davaları doğal akışı içinde sonuçlanmasını, bitmesini beklemiş olsaydık bekli bir 10 sene daha Kırcami planlarından söz edemeyecektik” diye konuştu.

 

Kamu yararı

Bu noktada gerek Muratpaşa Belediyesi gerekse Büyükşehir Belediyesi’nin, başta meclis üyeleri olmak üzere önemli bir çalışma gerçekleştirdiğini aktaran Uysal, süreci destekleyen ve emeği geçen herkese teşekkür etti.  Başkan Uysal, “Hep birlikte kamu yararı adına örnek bir çalışmayı hayata geçirdik. Kırcami’de örnek bir kent bölgesi oluşacak. Bulunduğumuz makamlar gelip geçici. Ancak yıllar sonra bile bölgeden geçerken hep birlikte gurur duyacağımız bir kent dokusunun Kırcami’de oluşacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

 

18 uygulaması ön hazırlığı tamam

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Kırcami’de imar plan süreçlerini tamamlanmasıyla birlikte bölge için 18 uygulamasının yapılacağını bunun için Belediye ekiplerinin de ön hazırlığını bulunduğunu dile getirdi. Uysal, bu sürecin çok uzun zaman almayacağının altını çizdi ve Eylül ayı içinde değerlendirilmek üzere Antalya Büyükşehir Belediyesi Encümeni’ne göndereceklerini sözlerine ekledi. 


Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YEREL YÖNETİM Haberleri

YUKARI