Bugun...Büyükşehir Belediyesi destan yazıyor
Tarih: 11-04-2018 10:05:11 + -


Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin çok ciddi yatırımcı ve icracı bir belediye olduğunu belirten Başkan Türel, belediyenin 2013’te 55 milyon lira olan toplam yatırımının, 2017’de 1 milyar 70 milyon lira olarak gerçekleştiğini söyledi. Türel, değirmenin suyunun tasarruftan ve sıkı bütçe yönetiminden geldiğini kaydederek, uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch’in raporuna göre 2017’de Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 365 milyon lira operasyonel cari fazla verdiğini kaydetti. Türel, “Antalya Büyükşehir Belediyesi, destan yazıyor destan” dedi.

facebook-paylas
Tarih: 11-04-2018 10:05

Büyükşehir Belediyesi destan yazıyor

 

 

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 2017 yılı Faaliyet Raporu, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AK Parti ve MHP’nin evet, CHP’nin çekimser oyları ile kabul edildi. Muhalefete mensup meclis üyeleri, her türlü bilgi ve belgeye ulaşabildikleri, mali raporların tek tek aktarıldığı gayet şeffaf şekilde hazırlanan faaliyet raporu için teşekkür etti. Faaliyet raporunun görüşüldüğü ilgili gündem maddesinde meclis üyeleri sırasına geçen Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, icraatlarını anlattı, muhalefetin eleştiri ve sorularını cevapladı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin çok ciddi yatırımcı ve icracı bir belediye olduğunun altını çizen Başkan Türel, “Bunu ben değil, rakamlar söylüyor. 2013’te Büyükşehir Belediyesinin toplam yaptığı yatırım 55 milyon lira, yatırımın bütçeye oranı yüzde 13.14 iken, 2017’de yatırım bütçesi 1 milyar 70 milyon liraya fırlamış, yatırımın bütçeye oranı yüzde 55 olmuş. Bunu nasıl başarmışız? Büyük abim emretti diyerek belediyeye personel doldurup,  belediyenin bütün kaynaklarını personele harcayıp, arkasından haksız tazminatlarla belediyenin milyonlarını bazı kişilere peşkeş çekip, ondan sonra da yatırım bütçesinde yüzde 55’leri tabi bulamazsınız. Yüzde 13’de kalırsınız” diye konuştu.

Personel tasarrufu yatırıma

Personel harcamasında son bir yılın mukayesesini yapan Türel, “2016’da toplamda harcadığımız personel rakamı 198 milyonmuş. Enflasyona göre personel maaş artışlarını da ön görürsek buna rağmen 2017 senesinde bu rakam 186 milyona düşmüş. Bana soruluyor ya nereden geliyor bu değirmenin suyu diye. İşte değirmenin suyu buralardan geliyor. Sıkı, tasarruflu bütçe yönetiminden geliyor” dedi.

365 milyon bütçe fazlası verdik

Bunu başarmanın kolay bir iş olmadığını vurgulayan Başkan Türel, şunları söyledi: “Biz bunları başararak bu rakamlara ulaşıyoruz.  Geçtiğimiz haftalar içerisinde uluslararası kredi kuruluşu Fitch, Antalya raporunu yayınladı. Notumuz gene aynı şekilde BB+ olarak devam ediyor. Fitch’in raporunda 2017’de Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 365 milyon lira operasyonel cari fazla gerçekleştirdiği ifade ediliyor. Yani 365 milyon lira operasyonel cari fazla ne demek. Yatırım ve faiz çıktıktan sonra verilen bütçe fazlası demek. Bu 2016’da 221 milyonmuş. Bunlar Fitch’in rakamları. Bugün Antalya Büyükşehir Belediyesi açık konuşuyorum, destan yazıyor destan.”

Konyaaltı’nın bir bölümü 23 Nisan’da açılıyor

Başkan Türel, yap-işlet-devret modeliyle yatırımcı çıkmayınca, belediye şirketi ANTEPE tarafından yapımı devam eden Konyaaltı Sahili Projesi’nin Boğaçayı Köprüsü’nden Sealife’a kadar bir bölümünü, yine varyanttan itibaren Beach Park’ın bir bölümünü 23 Nisan’da hizmete açmayı planladıklarını müjdeledi.

Görevini iyi yapan bekçiye ­maaş ödülü

Sık sık şantiye alanını tebdili kıyafet ile denetlediğini söyleyen Başkan Türel, proje alanında iş güvenliğine büyük önem verdiklerini kaydetti. Bu denetlemeler sırasında başına gelen bir olayı da paylaşan Türel, şunları anlattı: “Tebdili kıyafetle şantiyeyi denetlemeye gitmiştim. Kafamda şapka… Bekçi kapıdan beni almadı. Kardeşim giremezsin dedi. Benim burayı denetlemem lazım dedim. Arkasındaki diğer görevli arkadaş tanıdı dedi ki başkanımız... Ben de içeri girdikten sonra bu arkadaşa bir maaş ödül verin dedim. Görevini iyi yapıyor çünkü. Gerektiği yerde tanımıyorsa beni bile almayacak dedim. Dolayısıyla bizim için iş güvenliği bu fevkalade önemli.”  

Gerçek dışı bilgiler yazılıyor

Kepez-Santral’de devam eden Kentsel dönüşüm projesi ile ilgili de açıklamalar yapan Başkan Türel, bu projenin ihalesini alan Sur Yapı ve proje ile ilgili gerçek dışı bilgilerin muhalefetin havuz medyası tarafından yazıldığını ifade etti. Projenin ilerleyişiyle ilgili bilgiler de veren Türel, “Ruhsatların hepsi 30 Haziran tarihi itibariyle kesildi. Bir inşaat yapıyorsan hem de bunu yapan belediyeyse buraya ruhsat verilmez mi? Buralara ruhsatsız inşaat yapılmayacağını bu meclisteki herkesin iyi bilmesi lazım. Hepsinin ruhsatları kesildi ve bu ruhsatlar kapsamında işlemler yürütülüyor şu anda” dedi.

Kepez-Santral’de tapular Ocak’ta teslim

Kepez-Santral’de 22 tane kule vincin hummalı bir şekilde çalıştığını anlatan Başkan Türel, 3 bin 200 hak sahibine ait 5 binin üzerinde konutu önümüzdeki Ocak’ta vermek üzere bir hazırlığın ve gayretin olduğunu söyledi.  Türel, hak sahiplerine tapularının ve evlerinin en geç Ocak 2019’da teslim edileceğini belirtti. Konuyla ilgili yönetim planının da hazırlandığını söyleyen Türel, “Tapuyu zaten vereceğiz. Türkiye’de satılan bütün konutların önce satış sözleşmesi yapılır sonra tapusu verilir. Kat irtifakını kurmadan nasıl tapu vereceksiniz. Kat irtifakını kurunca tapularını da vereceğiz” diye konuştu.

Gölge düşürmeye kalktıkça batıyorsunuz

Kepez-Santral Projesi’nin Türkiye’nin en sorunsuz kentsel dönüşüm projelerinden biri olduğunu açıklayan Başkan Türel, “Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı dahil, sivil toplum örgütleri ve meslek odalarının da örnek gösterdiği en başarılı ve en büyük kentsel dönüşüm projesidir. Bunun üstüne gölge düşürmeye kalktıkça, batarsınız batıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Balbey bu ay Koruma Kurulu’nda

Balbey projesinde yüzde 58’lik bir mutabakatın söz konusu olduğunu belirten Başkan Türel, “Konut ticaret dağılımı soruldu. Gelişme alanında yüzde 32 konut yüzde 68 ticaret olduğunu arkadaşalar bilgisini verdi. Ve Balbey projesi bu ay itibariyle Koruma Kuruluna inşallah girecek. Orada da birinci etabın çalışmalarına inşallah kurul kararları teşekkül ettikten sonra sağlamış olacağız” şeklinde konuştu.

Eleştirdiğiniz projeler sizin projeleriniz

Sobacılar Çarşısıyla ilgili eleştirileri de yanıtlayan Türel, kurumlarda sürekliliğin esas olduğunu hatırlatarak, şunları aktardı: “Eleştirdiğiniz projeler sizlerin projeler haberiniz olsun. Sobacılar Çarşısı CHP’li Büyükşehir döneminde elde edilen bir projedir. Aynı şekliyle benim tarafımdan ilk dönemimde uygulanmıştır. Benim yaptığım yeri sonra siz açtınız. Beğenmediğiniz projelerin hepsi neredeyse CHP’ye ait dönemde yapılmış. Biz beğendik ve uyguladık. Doğu Garajı da dahil, Sobacılar ve Doğu Garajı yarışma projelerdir ve CHP döneminde elde edilmiş projelerdir. Onları bir öğrenin de belki kendi arkadaşlarınızın yaptığı projeleri eleştirmezsiniz.”

Ağızdan çıkanları kulaklar duymalı

Başkan Türel, muhalefetin dile getirdiği “arsenikli su” iddialarıyla ilgili de sert konuştu. Antalya’da bu sene belki de tüm zamanların turist rekorunun beklendiğini açıklayan Başkan Türel, “Bu şehirde tüm siyasiler, iktidarıyla muhalefetiyle söyledikleri lafı, ağızlarından çıkan sözü iyi hesap etmeliler. Ağızlarından çıkanı kulakları duymalı” dedi.

Antalya’ya yapılan ihanettir

Muhalefetin varmış gibi göstermeye çalıştığı arsenikli su sorununun yurt dışında gündeme gelmesi halinde Antalya’nın turist kaybı yaşayacağını belirten Türel, “Antalya’ya turistlerin gelmemesi yüzünden CHP sevinir Antalya’da ama biz üzülürüz. Bu kadar sorumsuzca Antalya gibi bir turizm şehrinde hiçbir siyasetçi konuşamaz. Onun için ‘Antalya’ya yapılan ihanettir’ diye beyanat verdik. Onun için ‘vatan hainliğidir’ diye cevap verdik. Ayrıca da doğru değil” ifadelerini kullandı.

Şikâyet ettiğiniz su kaynaklarını siz açtınız

Şikayet edilen su kaynaklarının da 2012-2013 yıllarında CHP’li belediye döneminde açıldığına dikkat çeken Türel, “Şikayet ettiğiniz kaynakları Termessos kaynaklarını açıp bakın. Siz açtınız CHP olarak. Ve bu kaynakları açıyor iken o kaynakların Antalya’ya kazandırılması hususundaki müşavir firmanın Jeoloji Mühendisi de bugünkü Jeoloji Mühendisleri Odasının Başkanı. Çıkmış bugün eleştiriyor. Orası açılsın diye oradaki firmaya kendisi olumlu rapor vermiş müşavirlik yapmış” dedi. 

Antalya’da yüzde 10 oranı aşılmadı

Para ödeyerek alınan sularda bile arsenik bulunduğuna dikkat çeken Türel, şöyle konuştu: “Suyun içinde arsenik olur. Bunu oranı yüzde ikiler üçler beşlerdir. Bunun onu geçmemesi gerekir. Affedersiniz pis su arıtmasına yakın bir yerden numune alırsınız belki orada bir seferlik aşar. Ama zaten biz onu halkın kullanımına vermiyoruz ki. Antalya’nın hiçbir yerinde bu bırakın yüzde 10 aşmayı, beşi bile aşmamıştır.”

Sorun olsa bazıları sevinecek

“Biz hepimiz bu memleket gelişsin diye çalışıyoruz” diyen Türel, sorun olmamasına rağmen bazı kesimlerin ısrarla varmış gibi göstermeye çalıştığını vurgulayarak, ”Gerçek dışı bir şekilde bunu dillerine doluyorlar. Biz onun tedbirini alıyoruz yok böyle bir şey. Bunu söyleyen bir de tıp doktoru. Gerçi tıp doktoru olduğuna şaşırıyoruz. Meclisteki tek faaliyetinin burun kırmak olduğunu gördük. Hem de arkadan haince dirsek darbesiyle. Bir tıp doktoruna yakışmayacak davranış” dedi.

Komisyonlar belirlendi

Toplantıda Meclis Komisyonlarına ve Büyükşehir Encümeni’ne üye seçimi de yapıldı. Encümen ve komisyonlar şu isimlerden oluştu:

 

ENCÜMEN ÜYELERİ         

Mesut KOCAGÖZ                AK PARTİ

Ruhi BEŞİKTAŞ                   AK PARTİ

Enver APUTKAN                 AK PARTİ

Can KASAPOĞLU               AK PARTİ

İsmail AFŞAR                                  AK PARTİ

 

PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU            

Bahattin BAYRAKTAR       AK PARTİ

Mustafa Erkan ERSOY         AK PARTİ

Halit ÇİLİNGİR                    AK PARTİ

Halil KARATAŞ                   AK PARTİ

Süleyman ACAR                   AK PARTİ

Mustafa EROĞLU                AK PARTİ

Faik ÇITAK                           CHP

Sami ALTUN                         CHP

Mehmet BALIK                    MHP

 

İMAR VE BAYINDIRLIK KOMİSYONU  

Abdurrahman YILMAZ        AK PARTİ

Esat GÖYÜK                         AK PARTİ

Kerim BAŞKAPTAN                        AK PARTİ

Cenk Halil BAYAZ               AK PARTİ

Hasan Ali İRBAN                 AK PARTİ

Ahmet BÜYÜKAKÇA         AK PARTİ

Erkan DEMİRCİ                   CHP

Songül BAŞKAYA               CHP

Selçuk SENİRLİ                    MHP

 

ÇEVRE VE SAĞLIK KOMİSYONU       

Serdal ÇAVUŞOĞLU                      AK PARTİ

Ali KURŞUNLU                   AK PARTİ

Hüseyin ÖZBEK                   AK PARTİ

Kemal SARIYILDIRIM       AK PARTİ

Ercan MERTHATUN                        AK PARTİ

İsmail TOSUN                       AK PARTİ

İsmet TOK                             CHP

Seyfi ARIKAN                     CHP

Zihni ASİLTÜRK                  MHP

 

EĞİTİM, KÜLTÜR, GENÇLİK VE SPOR KOMİSYONU        

Halit AKAR                           AK PARTİ

Musa YÜCEL                                   AK PARTİ

Erol DEMİRHAN                 AK PARTİ

Erdeniz YAVUZ                   AK PARTİ

Orhan AVCI                          AK PARTİ

Emin HATİPOĞLU              AK PARTİ

Arzu YILDIRIM                   CHP

Erdal Ramazan ALTACA     CHP

Mehmet Cengiz Büyükgebiz  MHP

 

ULAŞIM KOMİSYONU    

Ramazan ETLİ                       AK PARTİ

Yaşar SÖZEN                                    AK PARTİ

Rasim ELÇİ                           AK PARTİ

Ercan AK                               AK PARTİ

Muhammet URAL                 AK PARTİ

Sadullah BAYAR                  AK PARTİ

Yusuf KUMBUL                  CHP

Sami ALTUN                        CHP

Emin ÇAĞLAR                     MHP

 

İSİM VERME KOMİSYONU        

Yusuf GÖVEN                      AK PARTİ

Hüseyin TORUN                   AK PARTİ

İbrahim KÖSEOĞLU                       AK PARTİ

Halil ARIKAN                      CHP

Ali Baki SARICA                  MHP

 

KADIN ERKEK FIRSAT EŞİTLİĞİ KOMİSYONU       

Ali Rıza ZORLU                   AK PARTİ

Fırat DEMİRCİ                     AK PARTİ

Mehmet UYAR                     AK PARTİ

Arzu YILDIRIM                   CHP

Rasih ŞAHİN                         MHP


Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL Haberleri

YUKARI