Bugun...“Başarının anahtarı girişimci ruh”
Tarih: 05-12-2018 09:03:03 + -


ANSİAD üyesi İnşaat Mühendisi ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi İrfan Yılmaz, Gazi Anadolu Lisesi öğrencileri ile girişimcilik üzerine tecrübelerini paylaştı. Yılmaz, öğrencilerin meslek seçiminde ne iş yapacağım sorusu yerine nasıl iş kurabilirim sorusunu kendilerine sormalarının içlerindeki girişimci ruhu ortaya çıkaracağını söyledi.

facebook-paylas
Tarih: 05-12-2018 09:03

“Başarının anahtarı girişimci ruh”

 

Girişimcilik hayal kurma ile başlar

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (ANSİAD)her yıl düzenlediği girişimcilik günleri kapsamında, çoğunluğu ANSİAD üyesi işadamları ve girişimcilerin oluşturduğu isimler, Antalya'da lise ve üniversitelerde öğrencilere yönelik konferanslar vermeyi sürdürüyor. Bu çerçevede Gazi Anadolu Lisesi öğrencileri ile buluşan İnşaat Mühendisi İrfan Yılmaz, öğrencilerle iş dünyasındaki tecrübelerini ve girişimcilik üzerine fikirlerini paylaştı. Girişimciliğin hayal kurma ile başladığını söyleyen Yılmaz, hayal kurabilen insanın yeni keşifler için ilk adımı atmış olacağını, Dünya’daki tüm bilimsel ve coğrafi keşiflerin bu şekilde gerçekleştiğini belirtti.

Hep aynı soruyu soruyorlar

Yılmaz, “Üniversite tercihlerinde ve sonrasında en büyük çıkmazımız, gençlerimizin sürekli hangi kurumda çalışacağı sorusunu kendilerine sormalarıdır. Ne iş yapmalıyım? ya da nerede iş bulabilirim? sorusunu nasıl iş kurabilirim? veya nasıl iş geliştirebilirim? şeklinde soruya çevirdiğinizde girişimci ruhunuz ortaya çıkar. Ekonomik anlamda başarılı olmuş, namı yayılmış insanlar bunu bu şekilde gerçekleştirmiştir. Mesela doktorluk bir meslektir ama kendi hastanenizi açmak, özel bir ameliyatı yapabilir olmak ve bunu uluslararası zincir haline getirmek girişimci bir doktorluktur” diye konuştu.

Öğrencilere nasihatlarde bulundu

Konuşması boyunca öğrencilere tavsiyelerde bulunan İrfan Yılmaz, meslek seçimi yaparken iş aramadan ziyade iş geliştirme yönünün öne çıkarılması halinde hayata adaptasyon sürecinin daha hızlı olacağını aktardı. Girişimciliğin iç ve dış girişimcilik şeklinde ikiye ayrıldığını da hatırlatan Yılmaz, iç girişimciliğin devam eden bir yapının, sistemin geliştirilmesi olduğunu söyledi. Yılmaz, “Örneğin ailenizin bir marketi var ve artık sorumluluk sizde müşteri sayısının artması, daha çok kar edebilmek için dükkanı genişleterek, kampanyalar sunarak veya mal çeşitliliğini artırarak yapacağınız dokunuşlar iç girişimcilik olarak bilinir” dedi.

Zuckerberg örneğini verdi

Dış girişimciliğin ise tamamen yeni bir fikir üzerine iş üretmek olduğunu vurgulayan İrfan Yılmaz, öğrencilere facebookun mimarı Zuckerberg’i örnek gösterdi. 10-15 yıl önce sosyal medya diye bir şeyin hayatımızda olmadığını söyleyen Yılmaz, Zuckerberg’in arkadaş çevresi ile iletişim kurma hayali ile başlayan sürecin bugün dev bir iletişim ağına dönüştüğünü, Zuckerberg’in sermayesi olmadan geliştirdiği bir yazılımla dünyanın en zengin girişimcileri arasına girdiğini işaret etti.

Mühendis olma hayalim vardı

Girişimcilik hususunda kendi hayatından da kesitler veren İrfan Yılmaz, çocukluk yıllarında Manavgat’ın Oymapınar barajını ziyareti sırasında inşaat mühendisi olmaya karar verdiğini, ‘bir gün ben de böyle dev eserlerin mimarı olacağım’ dediğini ve bugün kurduğu hayali gerçeğe dönüştürmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi. Yılmaz, sadece hayal ederek bir kariyer sahibi veya zengin olunamayacağını da hatırlattı. ‘Hayallerinizi gerçeğe dönüştürecek bilginiz yoksa hayal kırıklığına uğrarsınız’diyen Yılmaz, daha önce kimsenin aklına gelmemiş bir fikriniz olabileceğini ancak yeterli derecede bilgi ve birikimi yoksa sonuç almanın olanaksız olduğunu belirtti.

Bilginiz yoksa sonuç alamazsınız

Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü: “Mutlaka herkesin çevresindeki olup biten işlerle ilgili hem güncel konular hem kimsenin aklına gelmemiş konular olabilir. Herkesin fikri vardır. Bir şeyi çok hayal edersiniz ama o konu ile ilgili yeterli bilginiz yoksa sonuç almanız mümkün değildir. Bazen şans da yanınızda olmalıdır. Herkes balık tutmak için gölün kenarına gidebilir, iyi bir olta sahibi olabilir, balık için yemi de vardır ama o gün şansı yoksa balık tutamaz. Girişimcilik hususunda yüzde yüz başarılı olacaksınız diye de bir şey yoktur ama Dünya’da başarılı olan herkesin girişimci olması ile ilgili bir yön vardır”

 


Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL Haberleri

YUKARI