Bugun...Antbirlik rekora koşuyor
Tarih: 26-09-2017 14:47:43 + -


Lif bakımından Türkiye'nin en kaliteli pamuğunun yetiştiği ve 60 bin dönüm ekili arazinin bulunduğu Antalya'da pamuk hasadı başlandı. Yüksek verim, Antbirliği son 13 yılın rekoruna koşturuyor

facebook-paylas
Tarih: 26-09-2017 14:47

Antbirlik rekora koşuyor

 

Lif bakımından Türkiye'nin en kaliteli pamuğunu yetiştiren Antalyalı üreticiler pamuk hasadına başladı. Aksu, Serik ve Manavgat ovalarında 60 bin dönüm ekili arazide pamuk üreten çiftçi, dönümden 500-600 kilo arasında verim ele etti.

Sıcak hava çiftçiye yaradı

Pamuk hasat döneminde havaların da elverişli geçmesi Antalyalı pamuk çiftçisini memnun etti. Bölgede pamuk hasadının tamamına yakını makineyle yapılırken, çok az miktarda insan gücüyle gerçekleşiyor.

Eskiye dönüş sinyali

Antalya ovalarında bu yıl 15 bin dönüm arazide fazla pamuk ekimi ve yüksek verim çiftçiler kadar Antbirliği'de mutlu etti. Bölgedeki pamuğun tamamını alan Antbirlik rekolte bakımından son 13 yılın rekoruna koşarken, bölge çiftçinin pamuk üretimine yönelmesi altın dönemlerin yaşandığı eskiye dönüş sinyali verdi.

24 bin ton pamuk

Ekim ayı sonuna kadar sürecek olan pamuk hasadı süresinde, 60 bin dönüm ekili araziden yaklaşık 24 bin ton kütlü pamuk rekoltesi bekleniyor. En son 2004-2005 pamuk sezonunda 29 bin ton pamuk alımı gerçekleştiren Antbirlik, bu rakama ilk 1017-2018 pamuk sezonunda yaklaştı.

Hayırlı olsun

Pamuk sezonun bir aylık hasat dönemiyle birlikte biteceğini ifade eden Antbirlik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yavuz, “2017-218 sezonu tüm pamuk üreticilerine hayırlı olsun. Verimli bir yıl geçiriyoruz. Bu durum üretici ve bizleri mutlu ediyor. Önümüzdeki yıl, daha çok pamuk üretimi için şimdiden çalışmalara başladık” diye konuştu.


Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL Haberleri

YUKARI