Bugun...Antalyalılara 'donör olun' çağrısı
Tarih: 01-02-2017 11:23:12 + -


Kepez Belediyesi ve Türk Kızılayı Antalya Şubesi işbirliği ile ilçede ‘Kök hücre bağışı’ kampanyası başlatıldı. Gönüllü bağışçı olan Başkan Hakan Tütüncü, Antalyalıları donör olmaya davet etti.

facebook-paylas
Tarih: 01-02-2017 11:23

Antalyalılara 'donör olun' çağrısı

Dokuma Park’ta kurulan mobil istasyonda başlatılan kök hücre bağışı kampanyası için tören düzenlendi.


Törende konuşan Türk Kızılayı Batı Akdeniz Bölge Kan Merkezi Müdürü Haluk Uyanık, kan hastalıklarının tedavisinde kök hücreye gereksinim duyulduğunu söyledi.  Türkiye’de 190 bin bağışçıya ulaştıklarını aktaran Uyanık, “Batı Akdeniz Kan Merkezi’nde 18 bin bağışçımız bulunuyor. Ülkemizde 900 bine yakın kök hücre bağışına gereksinim var. Türkiye’de son 3 yılda 200, bölgemizde ise 26 hastaya kök hücre nakli yapıldı. Kök hücre bağışı, genetik yatkınlık dolayısıyla ülkemizde kendi vatandaşlarımızdan sağlamak zorunda olduğumuz bir bağıştır.” diye konuştu.  

“Sağlığa bağış büyük bir iyiliktir”

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de bağış kampanyasının donör tespitine yarayacağına dikkat çekerek, şunları ifade etti: “Türk Kızılayı, kan bağışı kampanyalarında birlikte çalıştığımız iyilik yolunda partnerlik yaptığımız bir kurumumuz. Burada ilkini gerçekleştirdiğimiz bu kampanyanın ilçemizin muhtelif yerlerinde devam etmesini arzu ediyorum. Kepezlilere, şehrimize çağrıda bulunuyorum;  Türk Kızılayı nerede bir bağış kampanyası düzenlemişse oralara gidelim. Gerek kan gerekse kök hücre bağışı hepsini yapalım. Çünkü bir insanın sağlığına kavuşmasına vesile olmak büyük bir iyiliktir.”

25 Kepezliye kök hücre nakli 

Kepez Kaymakamı Hamdullah Suphi Özgödek de  “Her vesile ile Türk Kızılayı’nın yanındayız, yanında olmaya devam edeceğiz. 2014’ten bugüne Türkiye’de 230 civarında hastamız kök hücre tedavi yoluyla sağlığına kavuştu. Sağlığına kavuşanların 25 tanesi de Kepez’de yaşıyor. Bu yapılan kök hücre bağışları sayesinde oluyor.”  ifadesini kullandı.
Konuşmaların ardından Kaymakam Özgödek ve Başkan Tütüncü, mobil araçta kök hücre numunesi için kan vererek, gönüllü doner oldular.    


Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK Haberleri

YUKARI