Bugun...ANTALYA'DA AŞISIZ HAYVAN KALMAYACAK,
Tarih: 04-10-2018 12:21:13 + -


AŞILAMA ÇALIŞMALARI SON SÜRAT DEVAM EDİYOR

facebook-paylas
Tarih: 04-10-2018 12:21

ANTALYA'DA AŞISIZ HAYVAN KALMAYACAK,

 Şap hastalığı çift tırnaklı hayvanların (sığır-manda-deve-koyun-keçi vb.) bulaşıcı, salgın ve viral bir hastalığıdır. Ülkemiz hayvan varlığına, hayvansal üretimine ağır ekonomik kayıplar verdiren, hayvan ve hayvansal ürün ihracatını olumsuz etkileyen Şap hastalığından korunmanın en önemli yolunun aşılama olduğunu belirten Antalya Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Özen, ‘’yılda iki defa (ilkbahar-sonbahar) kampanya tarzında yürütülen aşılama çalışmalarında; Antalya İlimiz genelindeki 178.990 Baş sığır cinsi hayvan varlığımız aşılama programına alındı. Ayrıca ilk defa aşılanan buzağılara 30 gün sonra rapel aşı uygulaması yapılmaktadır.’’ Dedi.

İl Müdürü Özen, 2018 yılı sonbahar dönemi şap aşılama kampanyasının 17 Eylül 2018 tarihi itibariyle 19 ilçede 142 hayvan sağlığı personeli ile başlatıldığını,  bu güne kadar 42.158 baş hayvanın aşılandığını ve aşılama çalışmalarının devam ettiğini söyledi.
Özen, ‘’Aşılama çalışmalarını titizlikle yürütüyoruz. Hayvan sahipleri aşı yaptırmada hayvan sağlığı ekiplerimize yardımcı oluyorlar. Bu sayede Antalya da sahip olduğumuz tüm büyükbaş hayvanları aşılama programı kapsamında şap hastalığına karşı yılda 2 kez aşılıyoruz. Aşılamanın tam ve eksiksiz yapılması ve hayvan yetiştiricilerinin kontrolsüz hayvan hareketlerinden kaçınmaları sonucunda ilimizde son yıllarda şap hastalığı gözlemlenmemiş, hastalık çıkışı olmamıştır, hayvanlarımız gayet sağlıklıdır. Bu başarıyı sürdürmek için özellikle çiftçilerimizden hayvan sağlığı ekiplerimize yardımcı olmaya devam etmelerini istiyoruz. Ayrıca kontrolsüz hayvan hareketlerinden uzak durmalarını ve bu tip hareketlerde bulunanları İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine ivedilikle bildirmelerini rica ediyorum.’’ Dedi.

 


Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL Haberleri

YUKARI