Bugun...''Adalet yürüyüşüne çamur bulaşmaz''
Tarih: 19-06-2017 16:01:44 + -


CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, AKP Genel Başkanı Erdoğan ve AKP’lilerin “Adalet Yürüyüşü”nü karalama derdine düştüğüne dikkat çekerek “Türkiye’de adalet sistemini çökertenler, şimdi adalet arayışını karalama derdinde. Nafile çabalar. Çünkü haklı davaya hiçbir çamur bulaşmaz” dedi. Budak, MÜSİAD’a da tepki göstererek, “Hukuk olmayan yerde yatırım olmaz, istihdam olmaz, kalkınma oymaz. Bunu en iyi bilmesi gerekenlerden biri de MÜSİAD’dır. Hukuk sadece bizlere değil MÜSİAD’a da lazım” dedi.

facebook-paylas
Tarih: 19-06-2017 16:01

''Adalet yürüyüşüne çamur bulaşmaz''

            CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman yaptığı açıklamada,  Türkiye’de hukuk ve özgürlükler alanında ciddi bir gerileme yaşandığını, uluslararası hukuk ve demokrasi endekslerine yansımış durumda olduğunu belirtti. Budak, “Türkiye çok uzun bir süredir adım adım hukuk ve demokrasiden uzaklaşıyor. 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra ise bu gerileme daha da hızlanmıştır. Türkiye OHAL altında nefes alınamaz bir noktaya doğru hızla sürüklenmektedir. Bırakın hukuk devleti tanımlamasını, Türkiye kanun devleti olmaktan bile çıkmış durumdadır. Yüksek Seçim Kurulu’nun, 16 Nisan referandumundaki kararı, bunun somut örneklerinden sadece biridir” diye konuştu.

 

HUKUK MÜSİAD’A DA LAZIM

 

            AKP hükümetlerinin 15 yıllık uygulamaları sonucunda, adalet sistemine güvenin sıfır düzeyine indiğine dikkat çeken Budak, şöyle devam etti: “Bu tabloyu yaratan AKP ve sırtını iktidara dayayan MÜSİAD gibi sivil toplum örgütleri Adalet Yürüyüşü’nü karalama derdine düştü. Ama bu adalet arayışına hiçbir çamur bulaşmaz. Yaşanan hukuksuzluklara sessiz kalmak, bunları yok saymak, insan aklının ve vicdanının kabul edebileceği bir durum değildir. Biz vicdanları sızlatan adaletsizliklere seyirci kalmadık, kalmayacağız. Çünkü adaletin olmadığı yerde hiçbir şey ayakta kalamaz. Tek adamın iki dudağı arasından çıkan her şeyin kural sayıldığı bir ülkede kimsenin can ve mal güvenliği olmaz. Yabancı sermaye de gelmez, yerli yatırımcı da yatırım yapmaz. Yatırım da olmaz, istihdam da olmaz, kalkınmada olmaz. MÜSİAD bunu en iyi bilmesi gereken kurumlardan biridir. İktidarlar gelip geçicidir. Önemli olan gerçekten vatandaşın hakkını koruyacak kurumların varlığıdır. O nedenle hukuk devleti, kuvvetler ayrılığı ve bağımsız yargı istiyoruz. Sivil toplum örgütlerinden de beklenen iktidarlara yaslanmak değil, herkesin hukukunu, hakkını koruyacak adalet sisteminin oluşumuna katkı vermeleridir. Hukuk sadece bize değil MÜSİAD’a da lazım olacaktır”


Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

YUKARI